X
تبلیغات
رایتل

زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 
بوی پائیز میاد. برگ های زرد درختان بلوط و بادهای خنک و باران های رگباری گاه به گاه و دکور جدید مغازه ها نشانگر تغییرات فصل هست. الان دو هفته است که تعطیلات تابستانی 6 هفته ای بچه ها شروع شده و هر کس بچه مدرسه ای داره یک گوشه ای از دنیا داره از فرصت تعطیلات استفاده می کنه. در نظر داشته باشید که این تعطیلات برای ایالت بایرن در این زمان هست و ایالت های دیگه زمان های خودشون رو برای تعطیلی و امتحانات مدرسه ها دارند. این طوری همه کشور با هم تعطیل نمی شوند که راه بیفتند و بروند سفر و همه جا گرون و شلوغ پلوغ بشه.
عکس های زیر مربوط به قبل از تعطیلی مدرسه هاست. به نظرم جشن پایان سال است که بچه ها دور هم بزمی راه انداخته اند. چون پرده نوشته ای نبود من متوجه نشدم که ماجرا چیست! فقط سن چوبی و ابزار آلات موسیقی احتمالا برنامه شب شان بوده. سرکی به داخل سالن هم کشیدم. طبقه اول کلاس موسیقی بود. البته این کلاس پنجره های شیشه ای بزرگ به خیابان دارد و تمرین بچه ها قابل رویت است. یک آکواریوم هم در انتهای راهرو وجود داشت. البته فقط در یکی از ساختمان ها باز بود و من نتونستم به همه جا سرک بکشم دوستانی که ساکن این کشور هستند و فرزند مدرسه ای دارند می توانند توضیحات بهتری راجع به سیستم آموزشی بدهند.
میزهای مختلف رو بچه ها با خوردنی های دست سازشون پر کرده و قیمت گذاری کرده بودند و منتظر علاقمندان بودند. البته بیشتر محصولات آماده مثل ساندویچ بود . یک گروه هم داشتند این شیرینی های باریک که در ساندویچ ساز به سرعت به دست می آید را آماده می کردند.
درس های اصلی ریاضی و علوم و ورزش و هنر و ادبیات(زبان آلمانی) و از سوم ابتدایی زبان انگلیسی هست. گویا هفته ای یکبار هم تعلیمات دینی دارند. یک کلاس کاتولیک ها و یک کلاس پروتستان ها. مسلمانان (همین طور یهودیان)هم اگر به حد نصاب برسند یک کلاس دارند ولی اگر کمتر از حد باشند چند پایه را با هم ادغام می کنند. یکی از دوستانمان که در روستا زندگی می کند می گفت در مدرسه دخترم مسلمان کم بود بنابراین بهش گفتن در یکی از کلاس های مسیحیت شرکت کند ولی در عوض نامه ای از مرکز دینی(منظور مسجد است) بیاورد که در کلاس های دینی آنجا شرکت می کند.
سیستم آموزشی اینجا هم دو پایه دارد. از 6 سالگی به مدت 12 سال به مدرسه می روند. تا 4 سال دبستان و بعد از آن دبیرستان.دبیرستان هم مثل ما سه دسته ی دبیرستان و هنرستان فنی و حرفه ای و کار و دانش دارند. که البته بیشتر بچه ها جذب هنرستان های فنی و حرفه ای می شوند. یعنی نمرات کسی باید خیلی بالا باشد که بتواند در دبیرستان قبول شود. اگر در هنرستان نمراتش از حد مجاز پائین تر بشود به مدارس کار و دانش فرستاده می شود. کسانی به دانشگاه می روند که دیپلم دبیرستان داشته باشند و هنرستان ها شرایط خاصی برای ورود به دانشگاه را باید احراز کنند، هر چند که بیشتر بچه ها جذب بازار کار می شوند و اصراری برای رفتن به دانشگاه ندارند. چند تا از دوستان ایرانی ما که در اینجا بچه مدرسه ای دارند کلی دنبال معلم خصوصی می گشتن تا به فرزندشان در درس ها کمک کند تا بتواند به دبیرستان راه پیدا کند و کار مادر یکی از بچه ها که از هنرستان فنی و حرفه ای به سطح پائین تر یعنی کاردانش فرستاده شده بود از ناراحتی به بیمارستان کشیده شد. هر چند خودشون هم میگن که بقیه خانواده ها به اندازه ما حساس نیستند و خود بچه هامون هم خیلی اصراری به دبیرستان رفتن ندارند.

مرکز آموزشی رز که تبلیغاتش در تصاویر پیداست. یک موسسه آموزشی آلمانی فعال در کشور تانزانیاست که مدرسه و مهد و آموزشگاه شبانه روزی دارد. توضیحات و عکس هاش رو می تونید توی خود سایتشون ببینید. حالا این مدرسه با شهر ما چه همکاری داره من خبر ندارم.


آویزها و شال های آفریقایی


محصولات چوبی دست ساز آفریقا -برای فروش ارائه شده


توضیح و تصاویری از فعالیت های گروه آموزشی فعال در آفریقا


میز و نیمکت و سن برای برنامه


انواع سالاد میوه


ساندویچ های دست ساز -مثلا با سوسیس و کاهو و گوجه+سانسور شده


میز نوشیدنی توسط انجمن اولیا و مربیان


میز آفریقا


تدارکات پشت صحنه!
[ یکشنبه 26 مرداد‌ماه سال 1393 ] [ 03:24 ب.ظ ] [ لیلی ] [ نظرات (26) ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من و همسرم برای ادامه تحصیل اومدیم این کشور و قصد موندن نداریم. مطالبی که من در اینجا می نویسم دیده ها و شنیده های خودم از زندگی در برش کوچکی از کشوری در قاره سبز است. من کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی نیستم و این مطالب خاطرات من از شهر کوچکی است که در آن زندگی می کنیم. خانواده ی نفره ی ما در فروردین 95 به ایران بازگشت . اگر سوالی دارید به آدرس nasrin_v2013@yahoo.com ای میل بزنید. اگر حداکثر تا یک هفته پاسخی دریافت نکردید مجددا ایمیل بزنید! ----------------------------------------------- کامنت های تبلیغی و غیر مرتبط با پست حذف خواهد شد.
Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 602582