زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 

اگر بخوام ادامه سفرنامه رو بنویسم باید جزئیات پیدا کردن هر بخش موزه و تصمیم گیری که کدام الویت دارد را بنگارم که ارزشی ندارد. موزه آنقدر بزرگ بود که فرصت نمی شد توضیحات هم شی و یا وسیله رو بخونیم و سعی کردیم در بخش های تخصصی خودمان بیشتر وقت بذاریم تا بخش هایی که اصلا سر در نمی آوردیم. ولی انصافا بخش هایی که سر در نمی آوردیم هم عظمت و جذابیت داشت و حداقل می تونستیم تماشا کنیم و بگیم چه وسیله بزرگی، حالا چی کار می کنه؟! بعضی هایش مثل موتور لوکوموتیوهای قدیمی رو هم تاریخ سنجی می کردیم ببینیم زمان کدام پادشاه قاجار بوده. و بگیم ای بابا اینها اون زمان چی داشتن و ما چه پادشاهایی داشتیم. احتمالا شما هم سفرنامه های ناصرالدین شاه به فرنگ رو خوندین که به چیزهایی اشاره می کرده و چی براش مهم بوده.در خاطرات یکی از دختران(یا خواهر) ناصرالدین شاه نوشته که ناصرالدین شاه از فرنگ چند مَن(واحد اندازه گیری) گَردی آورده که توی لباس هر کی ریخته شود تا چند روز بدنش می خارد و طرف ورجه ورجه می کند و شاه هم می خندد!!! حالا این شاه رو مقایسه کنید با پطرکبیر امپراطور روسیه و خدمات و ره آوردش از فرنگ (پطر کبیر برای این که بتواند مهارت های کشورهای اروپایی رو کسب کند خودش به مدت دو سال به طور ناشناس در کشورهای مختلف و در صنایع مهم آن زمان مثل اسلحه سازی و کشتی سازی مشغول به کار شده و سپس به روسیه برمی گردد و همه را در کشور خود ایجاد می کند).این لینک را می توانید بخوانید از سفر پادشاهان قجری به اروپا. خب بگذریم از این مباحث و مقایسات  که ایراد به گذشته فایده نداره.

یکی از قسمت ها آسیاب بادی و آبی و تکنولوژی های قدیم برای استفاده از نیروهای طبیعی بود و ماکت آسیاب های قدیمی که آب در آنها جریان داشت. البته جزئیات هر وسیله رو و برشی از اون رو هم کنارش گذاشته بودند.

از این لینک می توانید قسمت های مختلف موزه و نقشه هر طبقه را ببینید

عکس های زیر از بخش ماشین های قدرت power machinery و Electric power هست.
به عکس زیر دقت کنید. ماکت آسیاب قدیمی ایتالیایی است. ببینید که با استفاده از دو چرخ بزرگ چگونه نیروی حیوان را چند برابر کرده اند. ما هم این آسیاب ها را در ایران قدیم داشته ایم منتهی اسب یا شتر مستقیم به سنگ آسیاب وصل بوده و حرکت بیشتری برای به راه انداختن سنگ آسیاب لازم داشته .
پره های یک آسیاب آبی قدیمی که در حال حرکت با آب بود.لوکوموتیو قدیمیاین عکس هم از بخش الکتریکی گرفته شده. البته یک نفر اونجا بود و توضیح می داد و تخلیه بارهای الکتریکی با جرقه زدن و صدای بلند نمایش داده می شد.
[ یکشنبه 23 شهریور‌ماه سال 1393 ] [ 02:46 ب.ظ ] [ لیلی ] [ نظرات (11) ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من و همسرم برای ادامه تحصیل اومدیم این کشور و قصد موندن نداریم. مطالبی که من در اینجا می نویسم دیده ها و شنیده های خودم از زندگی در برش کوچکی از کشوری در قاره سبز است. من کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی نیستم و این مطالب خاطرات من از شهر کوچکی است که در آن زندگی می کنیم. خانواده ی نفره ی ما در فروردین 95 به ایران بازگشت . اگر سوالی دارید به آدرس nasrin_v2013@yahoo.com ای میل بزنید. اگر حداکثر تا یک هفته پاسخی دریافت نکردید مجددا ایمیل بزنید! ----------------------------------------------- کامنت های تبلیغی و غیر مرتبط با پست حذف خواهد شد.
Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 618608