X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 
شما هم به این مسئله دقت کردین که ما چقدر در نگهداری از پول کشورمون بی توجه هستیم؟ من وقتی پولی از راننده ی تاکسی/فروشنده و ... می گیرم و می بینم که پاره یا به شدت فرسوده هست غصه می خورم که چرا ما از پول ملی کشورمون درست نگهداری نمی کنیم. چرا بعضی از ماها کیف پول به سایز مناسب یا جیب کیفی که اسکناس در آن آسیب نبیند نداریم. این بحث من جدای از ارزش پول و یا عدم استفاده ی صحیح از دستگاه های کارت خوان در مغازه هاست. خودم هم قبول دارم که ارزش پول کشورمون خیلی کم شده ولی این دلیل نمیشه که از پول مون درست نگهداری نکنیم و هر سال کلی هزینه برای بازسازی و یا چاپ پول جدید تحمیل بشه. من در این مدتی که در آلمان بودم اسکناس تاخورده و کثیف و کهنه به ندرت دیدم. اکثر افراد موقع خرید در فروشگاه اسکناس رو از کیف پولشون در میارن(غیر از استفاده از کارت خوان منظورم هست) و چون اکثر مواقع موقع خرید نیاز به سکه هم هست، کیف پول هاشون قسمت مجزایی برای سکه داره. چون قیمت ها اکثرا غیر رند هست مثلا 6.35 یعنی 6 یورو و 35 سنت و آدم مجبوره همیشه یک خروار پول خرد با خودش حمل کنه. اکثرا افراد توی خونه هاشون قلک های پول خرد دارند و وقتی به یک حدی رسید می برن بانک و به اسکناس تبدیل می کنند. توی بانک صندوق هایی هست که سکه ها رو توش میریزی و اون اسکناس تحویل میده. ما هم یک بار یک گونی سکه بردیم بانک و یک اسکناس 5 یورویی گرفتیم چون بانک دوربین داره نمی شد از دستگاه عکس بگیرم.
 یکی از دوستانمان در خانه شان یک گلدان شیشه ای بزرگ دارند که سکه هاشون رو توش میریزن و به شوخی می گفتند ما داریم پول جمع می کنیم برای رفتن به ایران. می گفتند هر وقت این گلدون پر بشه ما میریم ایران.
بعضی مغازه ها هم قلک های کمک به کشورهای فقیر و این برنامه ها دارند که مردم می تونند بعد از خرید پول خردشون رو توش بریزند. هم مردم و هم مغازه دارها در رد و بدل کردن سکه ها دقت دارند و این طوری نیست که "قابل نداره" و "حالا 2 سنت پولی نیست" و این چیزها. توی فروشگاه های بزرگ که خب صندوق دار هست و تعارف در کار نیست و مغازه های شخصی هم من نمی دونم چقدر میشه چونه زد چون تا حالا خرید نکردم.
این مسئله رو قبلا در یک پست که برای پول یورو نوشته بودم (این پست که متاسفانه عکس هایش بر فنا رفته!!)هم گفتم که اسکناس حوزه ی یورو برای همه ی کشورها یکسان است یعنی مثلا همه ی کشورها طرح اسکناس 5 یورویی شون یک جور است ولی برای سکه ها هر کشوری شکل خودش رو داره و طرح پشت سکه هاشون با هم فرق می کنه. گاهی وقت ها موقع خرید که سکه ای از بقیه ی کشورها نصیب مون میشه معمولا به همدیگه نشون میدیم.

تزئین دکور یک مغازه جواهرفروشی


دکور لباس فروشی


صف درخت

درخت شاد و مقاوم پائیزی

برچسب‌ها: ارزش پول
[ شنبه 1 آذر‌ماه سال 1393 ] [ 09:22 ب.ظ ] [ لیلی ] [ نظرات (23) ]
.: Weblog Themes By themzha :.

Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 612552