X
تبلیغات
زولا

زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 

روز  جمعه در یک اتفاق غیرمنتظره ارمیا که داشت تقلا می کرد از کالسکه خارج بشه و من هم داشتم تلاش می کردم کمربندش رو ببندم موبایل من رو با سنگفرش های خیابان آشنا شد و الان من صاحب یک موبایل با صفحه ی شکسته ام که هیچ هنری نداره. فعلا باید با عکس های قدیمی سر کنیم تا ببینیم چی در انتظارمان هست.

از دوست جدیدمان که خانم افغانی است و قبلا گفته ام معمولا هفته ای یکبار همدیگر را می بینیم و حرف می زنیم. قرارمان یا در پارک یا در خانه ها یا مرکز مادران است. برای مرکز مادران در آینده می نویسم ان شالله. اسم دوستم را در اینجا فرنوش می نویسم. فرنوش می گفت شعار تربیتی مادران آلمانی این است "در برخورد با بچه استمرار داشته باش". یعنی اگر قانونی برایش وضع کردی آن را تحت هر شرایطی انجام بده. مثلا اگر قرار است هر شب مسواک بزند یا شب ها با لباس خواب به رختخواب برود یا از خانه بیرون می رود شال گردن ببندد در هر شرایط در خستگی و خواب آلودگی و عجله قانونت رو حفظ کن.

یک نکته ی دیگه ای که خودم بهش توجه کردم اینه که اگر بچه در هر سنی کاری که غلط هست انجام بده با لحن جدی بهش تذکر می دهند، حتی اگر آن کار را برای اولین بار انجام دهد و شیرین کاری باشد! مثلا اگر برای اولین بار کشف کند که به جای توپ می تواند با پرتقال بازی کند! یعنی کار غلط رو حتی اگر بامزه و هیجان انگیز باشد بهش نمی خندند. دعوا هم نمی کنند همون لحن جدی که این کار غلط است و یک دلیل کوتاه، مثلا با خوردنی کسی بازی نمی کند. منظورم این نیست که به بچه محبت نمی کنند منظور روش تربیتی در برخورد با اشتباه است در صورت تکرارش رو خبر ندارم چه می کنند یک نکته ی دیگر که متوجه شدم اینه که در تشویق بچه هیجان و ذوق زیادی ندارند. یعنی اگر کاری را صحیح انجام داد و یا کاری را برای اولین بار انجام داد همان براوو یا آفرین را می گویند و ذوق و جیغ و کف و دست و هورا و همه بیاین ببینین در کار نیست. و البته که این روش ها رو خودم در برخوردها دیده ام و قرار نیست همه این کارها رو انجام بدهند.


امروز یکشنبه هوا بسیار عالی و آفتابی بود. کنار کانال جای راه رفتن نبود همه از خونه ها اومده بودن بیرون و پیاده و یا با دوچرخه و سه چرخه و بی  چرخه و ویلچر و... کلا با هر امکاناتی که داشتند! دیشب توی اخبار اعلام کرد که هوا امروز 18 درجه خواهد بود که در تاریخ 8 مارس در این کشور بی سابقه است. در برلین سال 1915 دمای هوا -3 بود و سال 1985 دما 13 درجه و حالا این دمای بی سابقه در این موقع سال. کلا زمین داره رو به گرم شدن میره.

عکس های زیر هم وسایل باغبانی و تزئینات باغ و تزئینات  عید پاک(ostern) که قبلا با موبایل مرحومم گرفته ام. غالب تزئینات عید پاک خرگوش و مرغ و جدیدا گوسفند است. در پست های قبلی(+ و + و +) برای این عید نوشته ام. این عید یک مراسم مذهبی است که امروز بیشتر نمادها و فرم های سمبلیکی از آن مانده که نشانه ای از مذهب در آن هویدا نیست. چون عید پاک در واقع یک جور آغاز بهار است نشانه ها و سمبل های آن برای جامعه ی کشاورزی تکثیر خرگوش ها و مرغ ها و گوسفندان است. برای جلوگیری از دزدیده شدن تخم مرغ ها توسط خرگوش ها آن را پنهان می کردند و امروز این به عنوان یک بازی برای بچه ها باقی مونده. از اینجا بخوانید.


تزئینات عید پاک

وسایل باغبانی و تزئین باغ

خیرمقدم بهار در کاردستی بچه های مهدکودک


سلام به گل های نرگس، بخصوص یک گل خاص

تزئینات عید پاک


چیدما یک مغازه ی عطر و لوازم آرایشی- من در شهرمون مغازه ی عطر و ادکلن فروشی که فقط همین ارقام رو داشته باشه پیدا نکردم. شهرهای بزرگتر احتمالا داره

دکور مغازه عینک فروشی. از کلاف های کاموا به عنوان صورت آدم استفاده کرده و براشون چشم و بینی و عینک گذاشته!


قسمتی از ویترین آموزشگاه رانندگی سر خیابون مون
[ یکشنبه 17 اسفند‌ماه سال 1393 ] [ 11:38 ب.ظ ] [ لیلی ] [ نظرات (21) ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من و همسرم برای ادامه تحصیل اومدیم این کشور و قصد موندن نداریم. مطالبی که من در اینجا می نویسم دیده ها و شنیده های خودم از زندگی در برش کوچکی از کشوری در قاره سبز است. من کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی نیستم و این مطالب خاطرات من از شهر کوچکی است که در آن زندگی می کنیم. خانواده ی نفره ی ما در فروردین 95 به ایران بازگشت . اگر سوالی دارید به آدرس nasrin_v2013@yahoo.com ای میل بزنید. اگر حداکثر تا یک هفته پاسخی دریافت نکردید مجددا ایمیل بزنید! ----------------------------------------------- کامنت های تبلیغی و غیر مرتبط با پست حذف خواهد شد.
Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 615740