زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 

یکی از بچه ها که برای عید رفته بوده ایران و دو روز پیش برگشته به ما زنگ زد. یعنی همون روز که رسید زنگ زد. صداش می لرزید و خیلی ناراحت بود. می گفت الان نامه هایی که در مدت نبودنم برایم رسیده باز کردم و در میان آنها یک نامه از دانشگاه دیدم که توش نوشته شما دیگر دانشجوی ما نیستید! بعد که با جزئیات توضیح داد متوجه شدیم که به علت نپرداختن شهریه ی ترم جاری همچین نامه ای دریافت کرده. البته کل نامه بیش از این حرف هاست ولی پاراگراف آخر آن نوشته که شما تا ترم قبل شهریه رو پرداخت کردید و تا همون ترم دانشجو محسوب می شوید. خلاصه او حسابی شوکه شده بود چون گفت قبل از رفتن به ایران شهریه را پرداخت نموده ام. برایش توضیح دادیم که این مسئله اصلا جای نگرانی ندارد. چون در دانشگاه ما تا آخر ترم فرصت دارید شهریه را پرداخت کنید. البته کمی فرم پر کردن دارد ولی امر محالی نیست. البته برای دانشجویان ارشد و لیسانس که امتحان و نمره دارند من اطلاعی ندارم برای دانشجویان دکترا در دانشگاه ما رویه این طوری است که اگر در مهلت مقرر شهریه را پرداخت نکردی نامه ای به آدرست پست می شود و همین مطلب ذکر می شود و دانشجو اگر مایل بود می تواند برود و شهریه را بپردازد و از مزایای آن مثل استفاده از پرینتر و یا بلیط رایگان اتوبوس بهره مند شود. الان ما دوستانی داریم که شش سال هست که دارند دکترا می خوانند و شهریه جز سه سال اول نداده اند و برای ترم آخر که بخواهند دنبال کارهای دفاع و این حرف ها بروند شهریه ی همان ترم را واریز می کنند. خلاصه دوستمان خیالش راحت شد و امروز که سراغ کارش را گرفتم می گفت من شهریه را پرداخت کرده بودم ولی چون 20 سنت کم بود به حساب دانشگاه نرفته بوده! می گفت امروز اون 20 سنت را پرداخت کرده ام و رسید را برایشان برده ام. میزان شهریه ی در دانشگاه های مختلف فرق می کند. و تا اونجا که من شنیدم از مثلا حدود 100 یورو در ایالت ما تا 250 یورو در دانشگاه برلین است.

یک مدل دکترای دیگر هم هست که من اطلاع دقیق ندارم و فقط شنیده ام. به اسم دکترای صنعتی. در این حالت شخص یک پژوهش مشترک بین یک دانشگاه و یک کارخانه انجام می دهد و مدت آن هم حدود ده سال است. یکی از دوستان که در دیدار نوروزی به خانه شان رفته بودیم می گفت که همسرش پژوهش اجتماعی در باب مزد در کار را با یک کارخانه انجام می دهد که بازه ای از زمان پایان جنگ تا زمان حال را در برمی گیرد و الان سال دوازدهم دکترایشان هست.


تزئینات عید پاک

تزئینات عید پاک

تزئینات عید پاک[ سه‌شنبه 11 فروردین‌ماه سال 1394 ] [ 02:41 ب.ظ ] [ لیلی ] [ نظرات (19) ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من و همسرم برای ادامه تحصیل اومدیم این کشور و قصد موندن نداریم. مطالبی که من در اینجا می نویسم دیده ها و شنیده های خودم از زندگی در برش کوچکی از کشوری در قاره سبز است. من کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی نیستم و این مطالب خاطرات من از شهر کوچکی است که در آن زندگی می کنیم. خانواده ی نفره ی ما در فروردین 95 به ایران بازگشت . اگر سوالی دارید به آدرس nasrin_v2013@yahoo.com ای میل بزنید. اگر حداکثر تا یک هفته پاسخی دریافت نکردید مجددا ایمیل بزنید! ----------------------------------------------- کامنت های تبلیغی و غیر مرتبط با پست حذف خواهد شد.
Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 618608