زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 

تجربیات تصویری سه دانشجوی آلمانی از ایران

هر سال برخی از دانشجویان آلمانی که در رشته ایران‌شناسی یا شرق‌شناسی درس می‌خوانند برای آموختن زبان فارسی به ایران می‌روند. آنا، اشتفی و کریستوف، سه دانشجوی آلمانی، عکس‌های سفرشان را در اختیار دوی/چه‌ول/ه گذاشته‌اند.یکی از پدیده‌هایی که توجه کریستف، اشتفی و آنا، سه دانشجوی آلمانی در ایران را جلب کرده بود، کم‌ توجهی مردم به موازین و مقررات تعیین شده است؛ مثل این تصویر که در جایی که نباید شنا کرد، برخی تن به آب می‌زنند.این سه دانشجوی آلمانی در گپی با دوی/چه‌ول/ه در مورد تجربیاتشان در ایران، در پاسخ به این پرسش که با شنیدن نام تهران چه واژه‌ی فارسی به ذهنشان خطور می‌کنند، یکصدا گفتند: شلوغ.


سفر به سواحل جنوبی ایران یکی از زیباترین و خاطر‌ه‌انگیزترین تجربیات کریستف است. به ویژه خونگرمی جنوبی‌ها از ویژگی‌هایی است که او فراموش نمی‌کند.


اشتفی، دانشجوی ایرانشناسی که چندین ماه در ایران اقامت داشته، شنا در آب‌های گرم خلیج فارس و کوهنوردی در دامنه پر برف توچال را در فاصله‌ی دو هفته تجربه کرده و این، یکی از جذابترین خاطرات و تجربیات گردشگری او در ایران بوده است.


"سیم‌کشی به سبک ایرانی" برای آلمانی‌هایی که به دقت و ایمنی در کارهای فنی عادت دارند، تجربه‌ای ویژه بوده است.


کریستف: «بعضی از جوان‌های امروزی می‌گویند ما تعارفی نیستیم، ولی آنقدر این حرف را تکرار می‌کنند که این خود نوعی تعارف می‌شود. در مواری هم حس می‌کنم که شخصی علیرغم آنکه میل به انجام کاری را ندارد، هی تعارف می‌کند.»


تضاد طبقاتی و همچنین همزیستی سنت و مدرنیته از دیگر پدیده‌هایی بود که توجه دانشجویان آلمانی را در حین اقامتشان در ایران به خود جلب کرده بود، از جمله استفاده‌ی تفریحی از "سگ‌ وی" (Segway).


آنا گذراندن روزهای عاشورا نزد خانواده‌ای در یزد را یکی از خاطره‌انگیزترین رویدادهای سفر و اقامت خود به ایران می‌داند


چانه زدن با فروشنده‌ها هم یکی از قابلیت‌های مهمی بوده که دانشجویان آلمانی در طی سفرشان به ایران آن را کسب می‌کنند و در زندگی روزمره به کار می‌بندند.


مهربانی و مهمان‌ نوازی از جمله ویژگی‌هایی بوده که این سه دانشجوی آلمانی در طی سفر و اقامتشان در ایران بارها دیده و تجربه کردند.

به گفته‌ی اشتفی و کریستف، آلمانی‌ها میل چندانی به صحبت‌ کردن با غریبه‌ها ندارند، اما ایرانی‌ها همیشه راحت سر صحبت را باز می‌کنند و اهل گپ زدن هستند.


کریستف امکان گپ زدن با فروشنده‌ها در ایران را یکی از تجربیات دلچسب و خوشایندش در طی اقامتش در ایران می‌داند و از کم‌حرفی فروشنده‌ها در آلمان کمی گله‌مند است.


از دید کریستف و اشتفی، ایرانی‌ها بیشتر از همدیگر عکس می‌گیرند تا ساختمان‌ها، بناها و مناظر تماشایی.


کریستف، اشتفی و آنا قصد دارند دوباره راهی ایران شوند و علیرغم مشکلات گوناگون دلشان گاهی برای "بوی ایران" تنگ می‌شود.

منبع سایت دوی/چه‌ول/ه به تاریخ 7 آذرماه 1392

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من و همسرم برای ادامه تحصیل اومدیم این کشور و قصد موندن نداریم. مطالبی که من در اینجا می نویسم دیده ها و شنیده های خودم از زندگی در برش کوچکی از کشوری در قاره سبز است. من کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی نیستم و این مطالب خاطرات من از شهر کوچکی است که در آن زندگی می کنیم. خانواده ی نفره ی ما در فروردین 95 به ایران بازگشت . اگر سوالی دارید به آدرس nasrin_v2013@yahoo.com ای میل بزنید. اگر حداکثر تا یک هفته پاسخی دریافت نکردید مجددا ایمیل بزنید! ----------------------------------------------- کامنت های تبلیغی و غیر مرتبط با پست حذف خواهد شد.
Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 618608