زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 

تحصیل از راه دور در دانشگاه‌های آلمان

آمارها نشان می‌دهند که در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو در آلمان از طریق تحصیلات مکاتبه‌‌ای و از راه دور به تحصیل مشغول‌اند. این استقبال سبب افزایش تعداد دانشگاه‌های مکاتبه‌ای در آلمان شده است.
کثمت السید، روزنامه‌نگار ۳۶ ساله اهل مصر، به تازگی شروع به ادامه تحصیل در دانشگاه کرده است؛ آن هم نه در مصر یا دانشگاه‌های مشهور در آمریکا، بلکه در برلین. برای این کارمند روزنامه‌ عربی‌زبان "المصری الیوم" اشتغال صرف به تحصیل در دانشگاه ممکن نبود. کثمت سال‌هاست که کار می‌کند و بازگشتن به دوران دانشجویی برای‌اش مقدور نیست. تصمیم برای ادامه تحصیل و هم‌زمان اشتغال در کار روزنامه‌نگاری، کثمت را به فکر تحصیل در دانشگاهی مکاتبه‌ای در برلین انداخت.

او از پاییز سال گذشته میلادی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی در برلین (Deutsche Universität für Weiterbildung) در مقطع کارشناسی‌اشد به تحصیل در رشته‌ی مدیریت رسانه مشغول است. کثمت در گذشته در رشته‌ی علوم سیاسی در مصر تحصیل کرده بود. همکاری با روزنامه المصری الیوم او را به فکر ادامه تحصیل در رشته‌ای در زیر مجموعه‌ی علوم ارتباطات انداخت.

تحصیل آن‌لاین به زبان انگلیسی

اما از نکات قابل توجه در مورد رشته‌ی تحصیلی کثمت در برلین می‌توان به امکان تحصیل آن به زبان انگلیسی اشاره کرد.

علاوه بر این بخش قابل ملاحظه‌ای از واحدهای درسی در رشته‌ی مدیریت رسانه در برلین به صورت آن‌لاین و غیرحضوری صورت می‌گیرد. کلاس‌های درسی نیز در مواردی با شرکت سایر دانشجویان و استاد به صورت آن‌لاین در وب برگزار می‌شود.

کثمت السید، روزنامه‌نگار ۳۶ ساله اهل مصرکثمت السید، روزنامه‌نگار ۳۶ ساله اهل مصر

کثمت السید در مورد تصمیم‌اش به تحصیل از راه دور در آلمان می‌گوید: «به نظرم در آینده تحصیل از راه دور بسیار رایج خواهد شد. من به امکان تحصیل در وب اعتقاد دارم و فکر می‌کنم این راه از ساعت‌ها وقت‌گذراندن در سر کلاس مفیدتر باشد.»

البته این تنها نظر این روزنامه‌نگار مصری نیست، بلکه علاقه به تحصیل از راه دور طی سال‌های گذشته در آلمان افزایشی چشمگیر داشته است. آمارها نشان ‌می‌دهند که در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو در آلمان از طریق دانشگاه‌های مکاتبه‌ای به تحصیل مشغول هستند.

دانشگاه تحصیلات تکمیلی برلین از جمله دانشگاه‌هایی است که تبلیغات گسترده‌ای را در زمینه‌ی ارائه رشته‌های تحصیلی آغاز کرده است. این ‌دانشگاه مکاتبه‌ای علاوه بر دانشجویان آلمانی امکان تحصیل دانشجویان خارجی را نیز فراهم کرده است.

آدا پلرت، رییس دانشگاه تحصلات تکمیلی آلمان در برلین در ارتباط با راه‌های تحصیل از راه دور به برگزاری ویدئو کنفرانس‌ها و استفاده از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر اشاره می‌کند. او می‌گوید دانشجویان در طول دوران تحصیل‌شان از طریق وب با دانشجویان و دانشگاه‌های سایر کشورها نیز در رشته‌ی تحصیلی‌شان ارتباط برقرار می‌‌‌کنند.

به گفته‌ی این مسئول دانشگاه در برلین همین ارتباطات آن‌لاین می‌تواند در آینده زمینه گسترش فعالیت‌های اقتصادی را برای دانشجویان فراهم کند. آدا پلرت، با این وجود تاکید می‌کند که تحصیل در دانشگاه در کنار کار و خانواده تنها با برنامه‌ریزی دقیق و طولانی‌مدت ممکن است.

منبع: سایت رادیو دویچه وله
15.05.2012

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من و همسرم برای ادامه تحصیل اومدیم این کشور و قصد موندن نداریم. مطالبی که من در اینجا می نویسم دیده ها و شنیده های خودم از زندگی در برش کوچکی از کشوری در قاره سبز است. من کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی نیستم و این مطالب خاطرات من از شهر کوچکی است که در آن زندگی می کنیم. خانواده ی نفره ی ما در فروردین 95 به ایران بازگشت . اگر سوالی دارید به آدرس nasrin_v2013@yahoo.com ای میل بزنید. اگر حداکثر تا یک هفته پاسخی دریافت نکردید مجددا ایمیل بزنید! ----------------------------------------------- کامنت های تبلیغی و غیر مرتبط با پست حذف خواهد شد.
Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 618608