زندگی پر از خاطره است...
خاطرات زندگی من در آلمان 

چراغانی های کریسمس در سراسر دنیا

ایام کریسمس ایام چراغانی است. در این روزها است که شهر‌ها و خانه‌ها غرق نور می‌گردند، از نیویورک و برلین گرفته تا شانگهای. آلبومی تصویری از چراغانی‌های گوناگون در نقاط مختلف جهان.مطالب این صفحه از سایت دوی چه/ول/ه فارسی است


خانواده‌ای در کانبرا، پایتخت استرالیا گوی سبقت را در چراغانی کردن از دیگران ربوده و رکوردی جدید به ثبت رسانده‌اند. خانواده ریچارد با نصب و روشن کردن بیش از ۵۰۰ هزار چراغ در اطراف خانه‌شان بازدیدکنندگان زیادی را جذب کرده‌اند. این خانواده نورافشانی خانه‌شان را در مراسمی ویژه افتتاح کردند.


در قرن هجدهم میلادی بود که استفاده از نور و روشنایی برای تزئین مراسم کریسمس از آلمان به دیگر نقاط اروپا و همچنین آمریکا راه یافت. خانواده‌ها گوشه ‌و کنار اتاق‌ها را با فانوس‌های گوناگون تزئین و همچنین درخت کریسمس را به شمع مزین می‌کردند. امروزه هم بسیاری از خانواده‌ها به این سنت پایبندند و بجای استفاده از چراغ‌های الکتریکی همچنان از شمع‌های کوچک برای نورانی کردن درخت کریسمس استفاده می‌کنند.


در سال ۱۸۸۰ توماس ادیسون رشته‌ای از لامپ‌های کوچکی را ساخت که در ایام کریسمس بیرون کارگاه‌اش در نیوجرسی آویزان کرده بود. چند دهه طول کشید تا استفاده از این رشته لامپ‌های کوچک رایج شود. امروزه اکثر خانواده‌های آمریکایی از لامپ‌های کوچک و بزرگ برای تزئین خانه‌ی خود در جشن کریسمس استفاده می‌کنند و می‌کوشند نهایت سلیقه و خلاقیت را به خرج دهند. نمونه‌ای از چراغانی خانه‌ای در کالیفرنیا.


البته شهرداری‌ها و شوراهای شهر و همچنین بسیاری از مغازه‌داران می‌کوشند با چراغانی کردن درختان، خیابان‌ها و همچنین فروشگاه‌ها فضای خوش و دلچسبی برای گردش و خرید به وجود آورند. تصویری از درختان چراغانی در یکی از بزرگ‌راه‌های شهر برلین، پایتخت آلمان که به دروازه معروف براندنبورگ منتهی می‌شود. 


برای مسیحیان کاتولیک در فیلیپین نیز کریسمس از مهم‌ترین ‌جشن‌های مذهبی است. چراغ‌های سنتی به شکل ستاره ‌پنج‌پر در خانه‌های مسیحیان این کشور و همچنین در دور و بر کلیساها دیده می‌شود.


بیشتر مسیحیان در ساحل عاج در جنوب و در اطراف ابیجان، پایتخت پیشین این کشور زندگی می‌کنند؛ منطقه‌ای که در آن جشن "چراغ مروارید" در جریان سال نو و کریسمس برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۲ بیشتر چراغ ها به نکوداشت یاد قربانیان جنگ جنوب آفریقا پس از ناکامی انتخابات فدرال در سال ۲۰۱۰ روشن شده بود.


یکی دیگر از سوژه‌های چراغانی که در ایام کریسمس بسیار مشاهده می‌شود، گوزن‌هایی است که در حال کشیدن سورتمه هستند؛ چه در ابعاد کوچک و مینیاتوری و چه در ابعادی بزرگ که نمونه آن در این تصویر که متعلق به شهر شانگهای در چین است، دیده می‌شود.


در سال‌های اخیر نقش چراغ‌های "ال ای دی" افزایش یافته است. تصویری از درخت کریسمس در منطقه "راکفلر سنتر" در نیویورک. این درخت ۲۳ متری از سال ۲۰۰۷ به این سو با چراغ‌هایی تزئین می‌شود که از انرژی خورشیدی استفاده می کنند. در تزیین این درخت بیش از ۴۵ هزار لامپ به کار رفته است.


در شهر مدلین که دومین شهر بزرگ کشور کلمبیا محسوب می‌شود، چراغانی‌های ویژه کریسمس حال و هوایی خاص دارد. در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۷ میلیون لامپ با هزینه‌ای بالغ بر ۹ میلیون دلار برای تزئین و نورانی کردن شهر در ایام کریسمس استفاده شده است.

.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

من و همسرم برای ادامه تحصیل اومدیم این کشور و قصد موندن نداریم. مطالبی که من در اینجا می نویسم دیده ها و شنیده های خودم از زندگی در برش کوچکی از کشوری در قاره سبز است. من کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی نیستم و این مطالب خاطرات من از شهر کوچکی است که در آن زندگی می کنیم. خانواده ی نفره ی ما در فروردین 95 به ایران بازگشت . اگر سوالی دارید به آدرس nasrin_v2013@yahoo.com ای میل بزنید. اگر حداکثر تا یک هفته پاسخی دریافت نکردید مجددا ایمیل بزنید! ----------------------------------------------- کامنت های تبلیغی و غیر مرتبط با پست حذف خواهد شد.
Page web
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 618608